Obuwie, w jakim dziecko przebywa podczas zajęć w szkole ma ogromne znaczenie, niekiedy większe niż można by się spodziewać. Odpowiednio dobrane buty do szkoły mają wpływ na prawidłowy rozwój stopy, postawy i chodu. Źle dobrane mogą prowadzić do odparzeń, otarć, a nawet utrudniać dziecku zabawę. Jak dobrać odpowiednie buty do szkoły dla chłopca?

Miękka podeszwa

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju stopy i chodu dziecka ma miękkość podeszwy. Jeżeli jest ona sztywna, dziecku trudniej jest się poruszać, może prowadzić do pojawienia się płaskostopia, zaburzeń chodu i postawy, bólu i otarć. Przed kupnem obuwia należy wykonać prosty test – chwycić buta w dłonie i spróbować go wygiąć. Jeżeli przychodzi nam to z trudem, to należy jak najszybciej odłożyć ten model i spróbować znaleźć bardziej odpowiedni.

Bohaterowie z bajek

Każdy chłopiec marzy o butach z ulubionym superbohaterem lub w jakieś ciekawe wzory, np. w piłki czy samochody. Chociaż niekiedy ciężko to dziecku wytłumaczyć, priorytetem przy wyborze butów do szkoły powinna być wygoda i funkcjonalność, a nie wzornictwo. Jeżeli konkretny model spełnia obydwa warunki – ma miękką podeszwę i ciekawe nadruki – wówczas jest to model idealny!

Wsuwane czy sznurowane?

W zależności od wieku chłopca wybierzemy inne modele. Dla młodszych lepsze będą buty wsuwane – dziecko nie będzie musiało przy przebieraniu prosić o pomoc opiekuna. Jeżeli pociecha potrafi już bez problemu wiązać sznurowadła – wówczas wybór zależy wyłącznie od niego. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i wygodę, nie ma większego znaczenia czy buty są wsuwane, czy sznurowane. Najważniejsze, aby były one odpowiednio wyprofilowane i dopasowywały się do stopy dziecka.